تبلیغات
ابهام بند - دلایل انحلال زود هنگام گروه های موسیقی در ایران
ابهام بند

زندگی بدون موسیقی اشتباه بزرگی است.

دلایل انحلال زود هنگام گروه های موسیقی در ایران

پنجشنبه 18 دی 1393

نوع مطلب :مقاله های موسیقی، 

جمع شدن گروهی از نوازندگان زیر عنوان یك گروه موسیقی سنتی یا یك اركستر موسیقی كلاسیك هدف نهایی بسیاری از كسانی است كه مقوله‌ساز و نوازندگی را به طور جدی دنبال كرده و جوانی خود را صرف هنر موسیقی می‌كنند.

از این رو است كه به طور پیوسته اخباری را در خصوص تشكیل گروه‌های موسیقی می‌شنویم.

چه جوانانی كه به امید رهیافت‌های نوین در حوزه بیان موسیقایی دست به تشكیل گروه می‌زنند و چه استادانی كه به منظور ارائه سال‌ها تجربه و تحقیق خود به راه‌اندازی اركسترهای موسیقی اقدام می‌كنند.

با این وجود عمر بسیاری از این گروه‌های موسیقی به چند اجرا بیشتر قد نمی‌دهد و در این میان هستند گروه‌هایی كه تمرین می‌كنند، اما هیچ‌گاه به اجرا نمی‌رسند. منطقی است كه هیچ گروهی با اندیشه انحلال تشكیل نمی‌شود و هدف سال‌ها در كنار هم بودن و به وحدت رسیدن است.

اما در عمل می‌بینیم كه حاصل چیز دیگری می‌شود. انحلال زودهنگام اتفاقی است كه در طول سال‌های گذشته گریبان اركسترهای بزرگ و كوچك را گرفته است، اما چگونه است كه كاری كه با عشق و همدلی آغاز می‌شود و با تمرین و ممارست پی گرفته می‌شود، در گذر ایام محو می‌شود؟


 نبود فرهنگ كار جمعی

استاد حسین دهلوی از مفاخر موسیقی ایرن و از شاگردان استاد ابوالحسن صبا فردی است كه از بیش از ۵۰ سال قبل برای تشكیل اركستر بزرگ موسیقی ایرانی فعالیت‌های چشمگیری را انجام داده است.

حسین دهلوی در مورد علت فروپاشی گروه‌های موسیقی می‌گوید: كم‌تجربگی كسانی كه اركسترها را تشكیل می‌دهند یكی از عوامل مهم از هم پاشیدن گروه‌های موسیقی است. كسی كه می‌خواهد اركستری را تشكیل دهد باید دانش این كار و شناخت كافی روی افرادی كه می‌خواهد كنار هم جمع كند، داشته باشد.

دهلوی با اشاره به اینكه نوازندگی در اركستر یك كار جمعی است، گفت: در فرهنگ ما عادت به كار جمعی وجود ندارد. افراد در اركستر اهداف شخصی خود را پیگیری می‌كنند و توجهی به حركت رو به جلوی اركستر ندارند. این دانش‌آموخته موسیقی در وین افزود: من زمانی كه قصد راه‌اندازی اركستر را داشتم به ذوق خودم اكتفا نكردم، به غرب رفتم و سعی كردم از تجربه آنها استفاده كنم.

ما باید ببینیم غرب چه كرده كه می‌تواند اركسترهای بادوام داشته باشد. من زمانی كه در وین بودم بیش از هر چیز كار جمعی را تمرین می‌كردیم.

بنیانگذار اركستر بزرگ مضرابی در ادامه به حمایت‌های دولتی به عنوان عامل بقای اركسترها اشاره كرد و گفت: اركستر برای ادامه حیات خود نیاز به منابع مالی و حقوق نوازندگان دارد. زمانی كه در اوایل دهه ۳۰ زیر نظر استاد صبا اركستر شماره یك را تشكیل دادم این اركستر از سوی اداره هنرهای زیبا حمایت شد و توانست آثار به یادماندنی را تولید كند.

حسین دهلوی در خصوص بر هم خوردن اركستر بزرگ مضرابی گفت: از اركستر مضرابی حمایت مالی نشد و متاسفانه ناگزیر به توقف كار شدیم. در حالی كه برخی امور جنبه ملی دارند و موسیقی می‌تواند فرهنگ هویت ما را به جهان بشناساند.

 موسیقی حمایت مالی نمی‌شود

رامین یوسف‌زمانی نوازنده ویولن در اركستر سمفونیك تهران در خصوص علل فروپاشی زودهنگام اركسترهای موسیقی، عامل مالی و عدم حمایت از سوی دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط را مهم‌ترین مساله می‌داند. وی كه سابقه ۲۴ سال نوازندگی در اركستر سمفونیك تهران را دارد در این خصوص گفت: اگر امروز شاهد ادامه فعالیت اركستر سمفونیك هستیم به دلیل قدمت آن است وگرنه با اوضاع كنونی موسیقی در ایران شاید اگر قرار بود امروز چنین اركستری تشكیل شود به‌هیچ وجه كار پا نمی‌گرفت.

وی با اشاره به اینكه موسیقی در ایران جایگاه خودش را ندارد، گفت: نوازندگان اركستر سمفونیك تهران اگرچه در یك اركستر فعالیت می‌كنند، اما از چند جا حقوق می‌گیرند كه این خود نمایانگر نابسامانی است.

وی گفت از منظر كارآفرینی هم اگر نگاه كنیم، حمایت از اركستر می‌تواند باعث برگزاری كنسرت‌های بیشتر و درآمد‌زایی شود. سال گذشته به فستیوالی در آلمان دعوت شدیم و اركستر سمفونیك در سالن فیلارمونیك برلین قطعاتی را از موتسارت اجرا كرد. در جریان این اجرا به ۱۰ كشور دیگر نیز دعوت شدیم؛ اما این سفرها هرگز انجام نشدند. وی با تاكید بر این نكته كه اجرای موتسارت در فیلارمونیك برلین دل شیر می‌خواهد، گفت: این نشان می‌دهد كه ما توانایی داریم؛ اما اركسترها برای ارائه كار خود نیاز به حمایت مالی دارند.

رامین یوسف‌زمانی با ذكر این نكته كه حتی نوازندگان اركستر سمفونیك نیز دستمزد واقعی خود را دریافت نمی‌كنند، گفت: ما هم تحصیلات آكادمیك و تجربه داریم؛ اما به این‌‌ها بها داده نمی‌شود.

وی افزود: در تمام دنیا یكی از لوكس‌ترین مشاغل نوازندگی اركستر سمفونیك است و به آنها شاهزادگان سیاه‌پوش می‌گویند؛ چرا كه هر نوازنده‌ای توانایی حضور در اركستر سمفونیك را ندارد. در دنیا كف حقوق یك نوازنده سمفونیك ۵ هزار دلار است؛ درحالی كه در ایران متوسط حقوق ماهانه ۵۰۰ هزار تومان است. وی از اختلاف میان نوازندگان به‌عنوان عامل دیگر دخیل در فروپاشی اركسترها یاد كرد، اما یادآور شد كه مشكلات مالی و عدم ثبات شغلی به این مسائل دامن می‌زند.

  دلزدگی اسپانسرهای بخش خصوصی

سپهر لاجوردی نوازنده تار كه سابقه حضور در چندین گروه و اركستر موسیقی از جمله اركستر بزرگ مضرابی دوم، اركستر ملل و گروه موسیقی به سرپرستی محسن نفر را دارد، درخصوص انحلال ناگهانی گروه‌های موسیقی می‌گوید: اركسترها برنامه بلند مدت دارند؛ اما مشكلات مالی باعث می‌شود تا نتوانند برنامه‌های خود را اجرا كنند.

وی كه عقیده دارد بخش خصوصی باید به حمایت موسیقی بیاید، گفت: اسپانسرهای بخش خصوصی هربار كه به یاری اركسترها آمده‌اند، به دلیل عدم بازگشت سرمایه مجبور به كناره‌گیری شده‌اند. مشكلات دریافت مجوز برای كنسرت در كنار رد شدن یك‌سری از قطعات در ممیزی، اسپانسرها را دلزده می‌كند.

وی با تاكید براینكه نبود حمایت مالی باعث پایین آمدن كیفیت كار نوازندگان اركستر می‌شود، گفت: زمانی كه نوازنده صحنه نتواند از كار در اركستر امرار معاش كند به سوی تدریس در كلاس‌ها یا نوازندگی در استودیو روی می‌آورد كه این مساله موجب كاهش فرصت تمرین و بازآموزی او می‌شود و در نهایت روی كیفیت كار اركستر اثر منفی می‌گذارد.

سپهر لاجوردی با اشاره به اینكه جمع شدن افراد پیرامون یك فرد عامل تشكیل برخی اركسترها است، گفت: اركسترهایی همچون گروه آقای درخشانی یا اركستر آقای دهلوی از این دست هستند و با كنار رفتن یا انصراف این فرد، محوریت گروه نیز از هم می‌پاشد.

وی با بیان این موضوع كه برخی گروه‌ها از ابتدا با اهدافی غیرموسیقایی تشكیل می‌شوند، گفت: برخی از نوازندگان با وعده اجرا و كنسرت در خارج از كشور فراخوانده شده و تشكیل اركستر می‌دهند. زمانی هم كه سفر به خارج و اجرا میسر نمی‌شود، اركستر متفرق شده و حتی یك اجرا هم برگزار نمی‌كنند.

وی در پایان از اختلاف داخلی نوازندگان به عنوان یكی دیگر از عوامل جدا شدن اعضای گروه از یكدیگر یاد كرد.

  اركسترهای بی‌پولی

درمیان این دیدگاه‌های متفاوت در مورد چرایی برهم خوردن اركسترها و گروه‌های موسیقی یك وجه مشترك وجود دارد و آن نبود امكانات مالی برای ادامه منظم كار اركسترهای موسیقی است.

در شرایطی كه اركسترها برای یك اجرا باید چندماه تمرین كنند و دریافت مجوز برای كنسرت نیز به كاری دشوار تبدیل شده است و سالن مناسب برای اجرای موسیقی نیز به تعداد مناسب وجود ندارد، نمی‌توان انتظار داشت كه گروه‌ها بتوانند با برگزاری كنسرت هزینه‌های خود را تامین كنند. در این شرایط است كه لزوم حمایت دولت از موسیقی و نوازنده بیش از پیش احساس می‌شود.

تسهیل شرایط برای گروه‌های موسیقی در زمان اجرا و اشاعه فرهنگ شنیدن موسیقی به صورت زنده یكی دیگر از راه‌كارهایی است كه می‌تواند فرصت بقای بیشتری به گروه‌های موسیقی بدهد


آهنگ جدید
پنجشنبه 11 آبان 1396 07:59 ب.ظ
مطلب خوبی بود
What is leg length discrepancy?
شنبه 1 مهر 1396 08:47 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog
and was curious what all is required to get setup?

I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any tips or
advice would be greatly appreciated. Many thanks
Can you have an operation to make you taller?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:16 ق.ظ
I've learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I wonder how so much effort you place to make one of these great informative web site.
Can you grow taller with exercise?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:50 ق.ظ
fantastic put up, very informative. I wonder why the opposite
experts of this sector don't understand this. You must continue your writing.

I'm sure, you have a great readers' base already!
Foot Problems
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:06 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.

I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the
site lots of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times
will very frequently affect your placement in google and
could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and could look out
for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this
again soon.
bryannarapkin.weebly.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:35 ب.ظ
That is a great tip especially to those new to the blogosphere.

Simple but very accurate information… Appreciate your sharing this one.
A must read article!
How do you prevent Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 06:50 ب.ظ
Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so
I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
What do eccentric heel drops do?
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:56 ق.ظ
Awesome article.
roberta9callahan7.hazblog.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 07:59 ب.ظ
Because the admin of this web page is working, no uncertainty very quickly it will
be well-known, due to its feature contents.
BHW
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:35 ب.ظ
I always emailed this website post page to all my contacts,
as if like to read it next my friends will too.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:38 ب.ظ
I'm no longer certain the place you are getting your information, but great
topic. I must spend some time learning more or working out more.
Thank you for wonderful info I used to be in search of this information for my mission.
manicure
شنبه 2 اردیبهشت 1396 09:20 ق.ظ
This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.

Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great
job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:07 ق.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how can i subscribe for a weblog web site?
The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your
broadcast provided vivid clear idea
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:02 ب.ظ
I would like to thank you for the efforts you have
put in penning this blog. I really hope to check out the
same high-grade blog posts from you in the future as well.

In fact, your creative writing abilities has inspired me
to get my own, personal blog now ;)
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:20 ق.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It
absolutely helpful and it has aided me out loads.

I'm hoping to contribute & aid different customers like its aided
me. Good job.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:57 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.

I'll bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm quite sure I will learn many new stuff right here!
Good luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
نظرسنجی
  دوست دارید به کدام موضوع بیشتر پرداخته شود؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها